Książka ta, to przejmujące opowiadania o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu; że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą.
Głosu przy tej produkcji użyczył Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor
teatralny, filmowy i dubbingowy. Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego
Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.
Książka „Z ziemi chełmskiej” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta opisuje losy Unitów, którymi interesował się autor. Dla bliższego zapoznania się z historią ich prześladowań przebywał przez jakiś czas na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Swoje doświadczenia zawarł w zbiorze reportaży literackich, gdzie m.in. tak pisze: „słuchając tych cichych, monotonnie smutnych opowiadań, pełnych nieustannej walki, nieznanych bohaterstw, niezachwialnej wiary i bezgranicznego poświęcenia, zdawało mi się, że gromada chrześcijan z czasów Dioklecjana opowiada mi swoje krwawe wstrząsające dzieje”. Wśród wielu wspomnianych w książce miejscowości znajdujemy bliskie nam nazwy, jak Łomazy, Piszczac, Białą Podlaską, Horbów, Pratulin, Janów, Hrud.
Nagrań audiobooka dokonano w studiu nagraniowym Katolickiego Radia Podlasie
w Siedlcach.
Muzykę skomponował Tomasz Goska.
Audiobook „Z ziemi chełmskiej” powstał dzięki wsparciu finansowemu, które zostało udzielone przez Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz Kapitułę Kolegiacką Łukowską.