Podlaskie Hospody Pomyłuj

Wydawnictwo Unitas prezentuje książkę: „Podlaskie Hospody Pomyłuj” autorstwa Ottonówny czyli hrabiny Jadwigi Łubieńskiej. Książka została wydana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Martyrium.

 Książka ta to pamiętnik hrabiny Jadwigi Łubieńskiej, kryjącej się pod pseudonimem “Ottonówna”, która była świadkiem tych wydarzeń i sama otaczała wielką troską i wsparciem, znoszącą prześladowania, ludność Podlasia.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 184
  • Dostępność: Jest Jest  (185 szt.)

  • 15,00 zł
  • szt.

W drugiej połowie XIX w. rozpoczęły się, trwające do 1905 r., prześladowania Unitów na Podlasiu - to ważna i trudna karta historii Kościoła, Polski i regionu. Warto poznawać tę niezwykłe wydarzenia, a okazją ku temu jest nowa publikacja Wydawnictwa Unitas: Podlaskie “Hospody Pomyłuj” 1872–1905 kronika 33 lat prześladowania unii przez naocznego świadka. Jest to przepiękna i wzruszająca opowieść o ogromnej wierze, oddaniu papieżowi i męstwie ludu Podlasia, który przez 33 lata doświadczał wielu cierpień. Mimo iż ówczesne zaborcze władze carskie chciały zniszczyć Kościół Unicki i podjęły się w tym celu wielu niegodziwych działań, świadomość i wierność wyznaniu przetrwała wśród Unitów na uświęconej ich krwią ziemi podlaskiej.

Warto sięgnąć po tę lekturę, aby czytając kolejne wspomnienia i refleksje, móc bliżej poznać Unitów, wczuć się w trudną atmosferę tamtych dni, na nowo odkryć ich wielkie świadectwo i umocnić swoją wiarę. Spotkanie z Unitami ubogaca zawarty w publikacji - wydanej pierwotnie w 1908 r., a teraz, po latach przypomnianej - ludowy śpiewniczek, zawierający słowa, którymi modlili się podlascy włościanie.